Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

06.06.2015
W sobotę 6 czerwca wychowanki wszystkich klas udały się na sponsorowaną wycieczkę autokarową. W programie były dwa punkty zwiedzania:
Arboretum w Wojsławicach, będący filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego; gdzie porą późnej wiosny rozkwita największa ilość egzotycznych rododendronów. Spacer alejami niezwykle zadbanego terenu zielonego pełnego unikalnych gatunków flory należał do rzadkich przyjemności… Bardzo smakowało uczennicom drugie śniadanie spożywane na łonie natury.
Drugą atrakcją tego dnia było Sanktuarium MB Ślężańskiej Dobrej Rady oraz Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach; panująca tam specyficzna cisza sprawiła, że uczestniczki w skupieniu wysłuchały ciekawej historii tej wyjątkowej świątyni oraz idei zgromadzonych tu dzieł sztuki sakralnej.
Miłym akcentem końcowym wyjazdu było wspólne ochłodzenie porcją lodów i pamiątkowa fotografia. W urokliwych miejscach powstały wspaniałe ujęcia indywidualne i grupowe; będą przypominać wychowankom o gościnnej Ziemi Dolnośląskiej.
Wyrażamy serdeczną wdzięczność Sponsorom i Wolontariuszowi wyjazdu - podczas całej wycieczki towarzyszył nam Pan Piotr Cz., zapewniając serwis fotograficzny. Ogromnie dziękujemy! :-) zdjęcia dostępne w galerii.
01.06.2015
Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych w Kuźni Raciborskiej
zdjęcia dostępne w galerii.

01.06.2015
W ramach realizacji projektu „Blisko przyrody Dolnego Śląska” odbyły się ekologiczne warsztaty plastyczne „Sad w wiosennej szacie” prowadzone przez pana Władysława Dzielnickiego. W warsztacie brały udział uczennice klas I, II i III gimnazjum. Po warsztatach prace dziewcząt były eksponowane na korytarzu szkolnym.
zdjęcia dostępne w galerii.
15.05.2015
W piątek, 15 maja w godzinach od 15:00 do 18:30 teren przy Domu Turysty „Pod Wieżycą” bezapelacyjnie opanowali entuzjaści biegania. Tegoroczna edycja POLSKA BIEGA, organizowana pod hasłem „Rodzic i ja”, zgromadziła jeszcze liczniejszą niż w ubiegłym roku grupę uczestników (247 zawodników i 55 wolontariuszy). Członkowie Klubu Biegacza Sobótka, miłośnicy biegania oraz kadra Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wspaniale współpracowali ze sobą przy obsłudze biegu (sprzątanie trasy, oznakowanie i zabezpieczenie, przyjmowanie zapisów i wydawanie numerów startowych, nagłośniony komentarz) tworząc wspaniałą atmosferę wokół imprezy.
Zawodnicy ujęci w cztery kategorie wiekowe: przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz dorośli mieli do pokonania odpowiednio: 400 m, 700 m, 1000 m. Na mecie na zwycięzców czekały dyplomy, a także słodycze i pyszne jabłka pochodzące ze ślężańskich sadów, ufundowane przez prywatnych sponsorów. Owoce rozdawał miś Ślężysław. Najmłodsi uczestnicy biegu otrzymali na pamiątkę odblaski podarowane przez Fundację "Bezpieczne Dziecko".
Niepowtarzalny klimat niewątpliwie stworzyli najmłodsi uczestnicy, którzy pokonali trasę wspólnie z dorosłymi opiekunami. Do historii tego biegu przejdzie ich pełna animuszu postawa i dziecięcy entuzjazm. Wychowanki naszej placówki przybyły na bieg w bardzo licznym składzie wraz z panem dyrektorem Piotrem Kaczmarzykiem, panią wicedyrektor ds. wychowania Iwoną Szydłowską i swoimi wychowawcami.
Życzmy sobie kolejnych udanych startów i coraz większej grupy zwolenników biegania po urokliwych drogach i szlakach Masywu Ślęży. Dziękujemy za pozytywną ocenę rodzinnego biegu przełajowego „Rodzic i ja” obecnym na biegu: pani Agnieszce Kosztyło - Pałys - dyrektorowi Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Wrocławskiego oraz podróżnikowi Szymonowi Stawskiemu. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom, osobom prywatnym i wolontariuszom za współpracę, życzliwość, materialne wsparcie i pracę przy organizacji biegu. zdjęcia dostępne w galerii.
9.05.2015
W sobotę, 9 maja wybraliśmy się do Muzeum Ślężańskiego w Sobótce. Na miejscu powitał nas pan, który pokazał nam wszystkie eksponaty. Podziwiałyśmy wystawy stałe, jak i okresowe. Pani Iwona Stankiewicz rozdała nam karty pracy, które były związane z bioróżnorodnością Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Potem wybrałyśmy się do schroniska na integracyjne ognisko z kiełbaskami. Wycieczkę zaliczamy do udanych oraz czekamy na kolejne atrakcje. zdjęcia dostępne w galerii.
02.06.2015
We wtorek 2 czerwca grupa naszych wychowanek, uczennic klasy III Gimnazjum wzięła udział w wycieczce do firmy Cargill Polska w Bielanach Wrocławskich. Wybudowany w roku 1996 zakład w Bielanach Wrocławskich dostarcza produkty dla branży spożywczej. Jego głównym produktem są syropy glukozowe oraz glukozowo–fruktozowe. Podczas oprowadzania miałyśmy szansę zobaczyć fabrykę, zapoznać się z pracą poszczególnych zakładów, a nawet spróbować produkowanych przez zakład Cargill syropów. Wzięłyśmy udział w prezentacji dotyczącej działalności firmy Cargill na świecie. Na koniec przeszłyśmy do laboratorium gdzie pod kierunkiem pani Małgosi i pani Magdy mogłyśmy samodzielnie zrobić lody oraz dżem poznając jednocześnie procesy ich powstawania. Ten ostatni element był dla dziewcząt szczególnie interesujący i ciekawy.Serdecznie dziękujemy firmie Cargill za bardzo życzliwe przyjęcie.
zdjęcia dostępne w galerii.
1.06.2015
W poniedziałek 1 czerwca odbył się Turniej Rycerski na Zamku Grodno. Dziewczęta reprezentujące ośrodek wywalczyły drugie miejsce
zdjęcia dostępne w galerii.

19-20.05.2015
Dwa dni, we wtorek i środę uczestniczki Koła ekologicznego oraz Koła religijno-czytelniczego przebywały na ZIELONEJ SZKOLE. Tym razem terenem naszych odkryć poznawczych był Park Krajobrazowy „DOLINA BARYCZY”. W pierwszy dzień uczennice wzięły udział w warsztatach przyrodoznawczych w Ekologicznym Centrum Edukacyjnym w Miliczu, prowadzonym przez Pracownika Parku, który okazał się prawdziwym pasjonatą i znawcą wszelkich gatunków fauny i flory tej wspaniałej wodnej krainy. Film, a potem długi spacer nad stawami - pełne widoków i odgłosów nieskażonej natury, na długo pozostaną w naszej pamięci. Po zasłużonym pysznym gorącym posiłku i krótkim odpoczynku, udałyśmy się na spacer po najbliższej okolicy i zwiedziłyśmy poluterański kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu oraz zabytkowe centrum miasta. A wieczorem, przy ognisku integracyjnym połączonym ze śpiewaniem piosenek i pieczeniem kiełbasek, dzieliłyśmy się całodziennymi wrażeniami intensywnej wycieczki. W drugim dniu poznałyśmy zabytki okolicy Milicza, w tym Domek Młynarza i drewniany Stary Młyn oraz zespół pałacowo- parkowy, w którym obecnie mieści się Technikum Leśne. Wzięłyśmy ponadto udział w prezentacji multimedialnej, podsumowującej wszystkie działania w plenerze. Po obiedzie udałyśmy się do Trzebnicy, gdzie brat Marcin udzielił nam wspaniałej lekcji o historii Bazyliki św. Jadwigi Śląskiej oraz kaplicy św. Bartłomieja, wraz z zespołem klasztornym SS. Boromeuszek i OO. Salwatorianów. Tę niezwykle interesującą formę edukacji, jak co roku, dofinansował nam Wydział Ochrony Przyrody Starostwa Powiatowego we Wrocławiu – za co jesteśmy niezmiennie ogromnie wdzięczne! zdjęcia dostępne w galerii.
13.05.2015
W środę 13 maja brałyśmy udział w uroczystym apelu pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce, wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, żołnierze Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz delegacje szkół. Apel uświetniła salwa honorowa oddana przez żołnierzy grupy historycznej. Oddałyśmy cześć wybitnemu Polakowi- patriocie, żołnierzowi niezłomnemu. zdjęcia dostępne w galerii.
8.05.2015
W piątek, 8 maja grupa uczestniczek Koła religijno-czytelniczego wziął udział w koncercie muzyki Chóru Kameralnego „A CAPRICCIO”, który odbył się w kościele pw. Św. Jakuba w Sobótce. Organizatorem imprezy był Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce. Dyrygenci, Państwo Natalia i Wojciech Magnuccy dobrali w repertuarze pieśni sakralne, ale także znane wokalne standardy światowe. Publiczności bardzo podobały się artystyczne i perfekcyjne interpretacje utworów.
zdjęcia dostępne w galerii.