Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

2015
Tradycyjnie, jak co roku uczennice brały udział w konkursach literackich organizowanych przez Gimnazjum im. Piotra Włostowica w Sobótce. Paulina Hacia i Wiktoria Podolska otrzymały wyróżnienie w XV edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego. Natomiast Paulina Hacia odniosła ogromny sukces zajmując II miejsce w XII Międzypowiatowym Konkursie Literackim „Uruchom swoją wyobraźnię”.
zdjęcia dostępne w galerii.

13.06.2015
W sobotę, dnia 13 czerwca wychowanki naszego ośrodka uczestniczyły w Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Rodziny, Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz Międzynarodowego Dnia Dziecka. Piknik odbył się na terenie jednostki wojskowej 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia Wrocław – Leśnica . W pikniku wzięło udział ok.360 uczestników, w tym: rodziny zastępcze ,osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i ich podopieczni ,a także sponsorzy, goście, animatorzy, wolontariusze oraz organizatorzy. Przed zgromadzoną publicznością dziewczęta zaprezentowały swoje umiejętności kabaretowe, taneczne i wokalne. Paula Blicharska i Paulina Hacia wystąpiły w kabarecie „Namiot”. Amanda Murasicka, Amanda Kamińska, Paulina Bazan, Paula Blicharska i Paulina Hacia przeniosły publiczność w świat bajek w skeczu „O królewnie Śnieżce i dwóch krasnoludkach”. Nie zabrakło również tanecznych akcentów. Magda Gaura, Paulina Hacia, Amanda Murasicka, Laura Mirga, Amanda Kamińska, Laura Goździaszek, Aleksandra Śpiewak, Nikol Siwak, Sara Łubińska zaprezentowały swoje umiejętności w tańcu „basketball” i „słowianki”. Kinga Świątkowska i Amanda Murasicka zaśpiewały piosenkę Edyty Geppert „mamo-córko”. Piknik obfitował w wiele atrakcji . zdjęcia dostępne w galerii.
06.06.2015
W sobotę 6 czerwca wychowanki wszystkich klas udały się na sponsorowaną wycieczkę autokarową. W programie były dwa punkty zwiedzania:
Arboretum w Wojsławicach, będący filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego; gdzie porą późnej wiosny rozkwita największa ilość egzotycznych rododendronów. Spacer alejami niezwykle zadbanego terenu zielonego pełnego unikalnych gatunków flory należał do rzadkich przyjemności… Bardzo smakowało uczennicom drugie śniadanie spożywane na łonie natury.
Drugą atrakcją tego dnia było Sanktuarium MB Ślężańskiej Dobrej Rady oraz Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach; panująca tam specyficzna cisza sprawiła, że uczestniczki w skupieniu wysłuchały ciekawej historii tej wyjątkowej świątyni oraz idei zgromadzonych tu dzieł sztuki sakralnej.
Miłym akcentem końcowym wyjazdu było wspólne ochłodzenie porcją lodów i pamiątkowa fotografia. W urokliwych miejscach powstały wspaniałe ujęcia indywidualne i grupowe; będą przypominać wychowankom o gościnnej Ziemi Dolnośląskiej.
Wyrażamy serdeczną wdzięczność Sponsorom i Wolontariuszowi wyjazdu - podczas całej wycieczki towarzyszył nam Pan Piotr Cz., zapewniając serwis fotograficzny. Ogromnie dziękujemy! :-) zdjęcia dostępne w galerii.
01.06.2015
Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych w Kuźni Raciborskiej
zdjęcia dostępne w galerii.

01.06.2015
W ramach realizacji projektu „Blisko przyrody Dolnego Śląska” odbyły się ekologiczne warsztaty plastyczne „Sad w wiosennej szacie” prowadzone przez pana Władysława Dzielnickiego. W warsztacie brały udział uczennice klas I, II i III gimnazjum. Po warsztatach prace dziewcząt były eksponowane na korytarzu szkolnym.
zdjęcia dostępne w galerii.
19.06.2015
W piątek 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego ostatniej klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Po rozdaniu świadectw i dyplomów odbyło się miłe spotkanie przy kawie i torcie. Wspominaliśmy niezapomniane chwile z pobytu wychowanek w ośrodku.
zdjęcia dostępne w galerii.

13.06.2015
13 czerwca 2015 r. w naszym ośrodku odbyło się spotkanie z p. Aleksandrem Łężniakiem, podróżnikiem, pasjonatem biegania, twórcą pierwszych w Polsce, ręcznie wykonywanych sandałów minimalistyczno-biegowych, tworzonych pod nazwą Monk Sandals. Spotkanie zapoczątkowało cykl spotkań pod hasłem „Spotkania z ludźmi z pasją”. Tematem prezentacji była wyprawa do Gruzji oraz opowieść o nieudanej niestety próbie zdobycia jednego z najwyższych szczytów Kaukazu, Kazbeku o wysokości 5033,8 m n.p.m. Spotkanie okazało się niezwykle interesujące, dziewczęta bardzo chętnie zadawały pytania i aktywnie uczestniczyły w tym wydarzeniu. Mamy nadzieje, na kontynuację, zwłaszcza, że p. Aleksander planuje już kolejną wyprawę, tym razem, wspinaczkę sportową na Mnicha w naszych Tatrach. zdjęcia dostępne w galerii.
02.06.2015
We wtorek 2 czerwca grupa naszych wychowanek, uczennic klasy III Gimnazjum wzięła udział w wycieczce do firmy Cargill Polska w Bielanach Wrocławskich. Wybudowany w roku 1996 zakład w Bielanach Wrocławskich dostarcza produkty dla branży spożywczej. Jego głównym produktem są syropy glukozowe oraz glukozowo–fruktozowe. Podczas oprowadzania miałyśmy szansę zobaczyć fabrykę, zapoznać się z pracą poszczególnych zakładów, a nawet spróbować produkowanych przez zakład Cargill syropów. Wzięłyśmy udział w prezentacji dotyczącej działalności firmy Cargill na świecie. Na koniec przeszłyśmy do laboratorium gdzie pod kierunkiem pani Małgosi i pani Magdy mogłyśmy samodzielnie zrobić lody oraz dżem poznając jednocześnie procesy ich powstawania. Ten ostatni element był dla dziewcząt szczególnie interesujący i ciekawy.Serdecznie dziękujemy firmie Cargill za bardzo życzliwe przyjęcie.
zdjęcia dostępne w galerii.
1.06.2015
W poniedziałek 1 czerwca odbył się Turniej Rycerski na Zamku Grodno. Dziewczęta reprezentujące ośrodek wywalczyły drugie miejsce
zdjęcia dostępne w galerii.

19-20.05.2015
Dwa dni, we wtorek i środę uczestniczki Koła ekologicznego oraz Koła religijno-czytelniczego przebywały na ZIELONEJ SZKOLE. Tym razem terenem naszych odkryć poznawczych był Park Krajobrazowy „DOLINA BARYCZY”. W pierwszy dzień uczennice wzięły udział w warsztatach przyrodoznawczych w Ekologicznym Centrum Edukacyjnym w Miliczu, prowadzonym przez Pracownika Parku, który okazał się prawdziwym pasjonatą i znawcą wszelkich gatunków fauny i flory tej wspaniałej wodnej krainy. Film, a potem długi spacer nad stawami - pełne widoków i odgłosów nieskażonej natury, na długo pozostaną w naszej pamięci. Po zasłużonym pysznym gorącym posiłku i krótkim odpoczynku, udałyśmy się na spacer po najbliższej okolicy i zwiedziłyśmy poluterański kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu oraz zabytkowe centrum miasta. A wieczorem, przy ognisku integracyjnym połączonym ze śpiewaniem piosenek i pieczeniem kiełbasek, dzieliłyśmy się całodziennymi wrażeniami intensywnej wycieczki. W drugim dniu poznałyśmy zabytki okolicy Milicza, w tym Domek Młynarza i drewniany Stary Młyn oraz zespół pałacowo- parkowy, w którym obecnie mieści się Technikum Leśne. Wzięłyśmy ponadto udział w prezentacji multimedialnej, podsumowującej wszystkie działania w plenerze. Po obiedzie udałyśmy się do Trzebnicy, gdzie brat Marcin udzielił nam wspaniałej lekcji o historii Bazyliki św. Jadwigi Śląskiej oraz kaplicy św. Bartłomieja, wraz z zespołem klasztornym SS. Boromeuszek i OO. Salwatorianów. Tę niezwykle interesującą formę edukacji, jak co roku, dofinansował nam Wydział Ochrony Przyrody Starostwa Powiatowego we Wrocławiu – za co jesteśmy niezmiennie ogromnie wdzięczne! zdjęcia dostępne w galerii.