Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

1.06.2017
Dnia 1 czerwca w naszej placówce odbył się Dzień Samorządności. O godzinie 6 rano dziewczęta przejęły rolę wychowawców: budziły koleżanki i sprawdzały czystość w pokojach. O 8:00 na spotkaniu z dyrektorem nastąpiło symboliczne przekazanie klucza do placówki. Cały dzień dziewczęta realizowały program Dnia Samorządności: prowadziły lekcje, wcielały się w rolę dyrekcji. Odbył się konkurs plastyczny, ognisko, były gry i zabawy ruchowe. Wszyscy świetnie się bawili.
Zdjęcia dostępne w galerii.
27-29.05.2017
Z nowymi nadziejami na pokazanie swoich dokonań artystycznych w dniu 27 maja o godz. 13.00 jedenaście dziewczyn z naszego ośrodka razem z wychowawcami panią Agatą Sieniuta, Anią Ślęczek i panem Andrzejem Mikieko wyjechała na przegląd artystyczny KOWADŁO do Kuźni Raciborskiej. Dziewczyny z Sobótki przygotowały wiele występów w tym kabarety, przedstawienia teatralne i różne formy muzyczne. Wychowanki swoją postawą i zdeterminowaniem przysłużyły się do zajęcia pierwszego miejsca w kategorii Zespoły Muzyczne, trzecie miejsce zajęła Sylwia Brędowska w kategorii Soliści oraz jury przyznało trzecie miejsce w kategorii Teatry za Teatr Cieni. Wszystkie występy przyczyniły się do zajęcia trzeciego miejsca zespołowo, czyli przywieźliśmy ze sobą brązowe kowadło. Dodatkowo pani Ania Ślęczek została wyróżniona za pracę instruktorską. Przegląd artystyczny KOWADŁO od wielu lat charakteryzuje się wysokim poziomem oraz kulturą przez duże „K”, tak, że wszyscy mogli oprócz zaprezentowania swojej twórczości podziwiać również osiągnięcia innych. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że duża część zaprezentowanych utworów była autorska.
Filmik dostępny w galerii - zakładka video.
Zdjęcia dostępne w galerii.
21.05.2017
W dniu 21.05.2017 r., grupa 14 wychowanek, uczestniczyła w lekcji prawno – organizacyjnej w naszym organie prowadzącym, Starostwie Powiatowym we Wrocławiu. Zajęcia dotyczyły struktury i zadań Samorządów w Polsce na wszystkich szczeblach. Ciekawy wykład prowadziła pani Beata Pierzchała, Dyrektor Wydziału Organizacyjno – Prawnego Starostwa Powiatowego. Pani dyrektor chętnie odpowiadała na zadawane przez wychowanki pytania.
Druga część poświęcona była cyberprzemocy, zjawisku powszechnemu teraz w Internecie. Aspektom prawnym i odpowiedzialności Internautów. Tą część prowadziła pani prawnik ze Starostwa Powiatowego. Na zakończenie spotkaliśmy się z Panem Starostą Romanem Potockim, z którym wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Zdjęcia dostępne w galerii.
14.05.2017
Niedzielne zajęcia koła turystycznego przeprowadzone były w terenie. Nasza grupa wybrała się tym razem na Ślężę, szykując się do trzydniowego Rajdu w Karkonoszach. Pogoda była jak marzenie, widoki zachwycały i humory dopisały.
Zdjęcia dostępne w galerii.
12.05.2017
3. rekreacyjny Bieg „Rodzic i ja” zorganizowany przez MOW w Sobótce i KB Sobótka już za nami. Kolejny raz okolice Domu Turysty „Pod Wieżycą” opanowali entuzjaści biegania, aktywnej formy spędzania czasu wolnego, dający wspaniały przykład najmłodszym uczestnikom biegu. Bieg ukończyło 237 osób, w tym 55 przedszkolaków i 47 uczniów szkół podstawowych. Ich dziecięcy entuzjazm i pełna animuszu postawa wpływały na niepowtarzalny klimat imprezy. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Biegaczom towarzyszyli młodzi karatecy z sobóckiego Klubu Karate Kyokushin. O dobrą formę startujących zadbał Król JULIAN i jego koledzy „wyginając śmiało ciało” w rytm muzyki. Miś ŚLĘŻYSŁAW i SŁOWIANKI częstowali zebranych łakociami i ekologicznymi jabłkami. Wykorzystując piękną pogodę, spędziliśmy wszyscy wspólnie – biegacze i organizatorzy – kilka godzin na łonie natury.
Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim wolontariuszom, instytucjom, firmom i osobom prywatnym za współpracę, życzliwość, materialne wsparcie i pracę przy organizacji biegu.
Filmik dostępny w galerii/video.

Zdjęcia dostępne w galerii.
18 i 31.05.2017
W dniach 18 i 31 maja dwie grupy wychowanek placówki, będących uczestnikami projektu edukacyjno - zawodowego „Nowa Perspektywa – Lepszy Start”, współfinansowanego ze środków EFS w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia.
Wychowanki miała okazje odwiedzić różnorodne urzędy administracji rządowej i samorządowej w stolicy naszego województwa. W Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono dziewczętom rolę i zadania tegoż urzędu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o sposobie składania dokumentów związanych z wydaniem paszportu. Po zakończonej prezentacji dziewczęta zwiedzały budynek Urzędu.
Następnie dziewczęta zwiedzały Urząd Marszałkowski. Podczas prezentacji dziewczęta poznały zadania jakie spełnia ten urząd w strukturze administracji samorządowej, a także dowiedziały się również w jaki sposób funkcjonuje Powiatowy Urząd Pracy i jakie są jego zadania, jak to się dzieje że powstają Orliki i wiele innych ciekawych informacji.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Urząd Gminy w Czernicy. Tam dziewczęta dowiedziały się w jaki sposób i po co tworzy się gminy i powiaty.
Zdjęcia dostępne w galerii.
24-26.05.2017
W dniach 24-26 maja nasz ośrodek wziął udział w XXXX Rajdzie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych Sudety 2017. Tym razem poznawaliśmy Karkonosze. W rajdzie wzięło udział sześcioro dziewcząt: Zuzanna Adamska, Klaudia Kaszuba, Klaudia Rzeppa, Aleksandra Paprota, Ewelina Skibińska, Roksana Pierzchała oraz dwóch opiekunów: Eliza Gaczewska i Bartosz Reszke. W ciągu trzech dni przeszliśmy 55 km! Pogoda nas zaskoczyła, 7°C, miejscami śnieg, to warunki z jakimi się borykaliśmy. Mimo to wycieczkę zaliczamy do udanych.
Zdjęcia dostępne w galerii.
19.05.2017
W piękny, słoneczny dzień - 19 maja odbył się ośrodkowy bieg przełajowy na dystansie 1200 m. Bieg wygrała uczennica kl. II ZSZ Klaudia Rzeppa z czasem 4 min 30 sek. Drugie i trzecie miejsca zajęły kolejno Ewelina Skibińska (5:05) i Dominika Zugaj (5:50). Bieg ukończyło 11 dziewcząt. Najliczniej reprezentowana była klasa III gimnazjum (5 uczennic). Wszystkim uczestniczkom biegu gratulujemy udanego startu.
Zdjęcia dostępne w galerii.
12.05.2017
Kontynuując dzieło upowszechniania gier logicznych w ośrodkach wychowawczych, MOW w Rudach i w Sobótce 12 maja zorganizował V Ogólnopolskie Mistrzostwa MOW w Grach Logicznych. Korzystając z gościnności dyrektora Skansenu Kolei Wąskotorowej w Rudach na jej terenie zostały rozegrane zawody w dwóch konkurencjach: Abalone i Kostce Rubika. Do zawodów przystąpiło 8 ośrodków, 32 zawodników zagrało w Abalone i 6 układało Kostkę Rubika na czas. Czas upłynął miło i przyjemnie, a zarazem w duchu sportowej rywalizacji. Po przerwie obiadowej zawodnicy przejechali się kolejką wąskotorową do stacji Paproć. Całość rywalizacji wygrał ośrodek w Rudach zajmując pierwsze miejsce drużynowo jak i w indywidualnych kategoriach. Nasz ośrodek ostatecznie zajął czwarte miejsce, a jednocześnie zaprezentował się najwyżej z pozostałych ośrodków żeńskich, natomiast wychowanka Weronika Molus zajęła pierwsze miejsce wśród dziewczyn. W nagrodę otrzymała zegarek, natomiast wszystkie dziewczyny zostały obdarowane kosmetykami. W drodze powrotnej dobrą postawę całej drużyny omówiliśmy w McDonaldzie.
Zdjęcia i film dostępne w galerii.
10.05.2017
10 maja gościliśmy na deskach Kłodzkiego Centrum Kultury w Kłodzku. Nasza grupa teatralna zaprezentowała spektakl teatru cieni pt. "Save the earth", który ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zanieczyszczania środowiska poprzez postęp cywilizacyjny. Po zakwalifikowaniu się do finału wojewódzkiego zajęłyśmy III miejsce w Przeglądzie Teatrów F-art w Kłodzku w kategorii szkół gimnazjalnych.
Zdjęcia i film dostępne w galerii.