Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

3.10.2015
3 października uczennice naszego ośrodka po raz drugi miały możliwość wykazać się jako wolontariuszki. Okazją był Górski Półmaraton Ślężański, na którym dziewczęta wspomagały uczestników biegu wodą, przekąskami oraz wspaniałym dopingiem. Po niemal 4 godzinnym dyżurze, uporządkowaniu części trasy biegu, dziewczęta wróciły do Ośrodka zmęczone , ale radosne. Może niektóre z nich zarażą się bieganiem?:):):)
zdjęcia dostępne w galerii.
30.09.2015
We wtorek uczennice II gimnazjum miały okazję sprawdzić się w roli kucharek okazało się, że w grupie można odnaleźć talenty kulinarne… Ich zadaniem było przygotowanie zdrowej sałatki z owoców, które wcześniej wychowanki zebrały z ośrodkowego ogrodu. Podczas krojenia owoców dziewczyny nauczyły się bezpiecznego posługiwania nożem oraz estetycznego przygotowania sałatki, która będzie zachętą do spożywania owoców, jako źródła witamin. Smacznego!!!
zdjęcia dostępne w galerii.
wrzesień 2015
Pod koniec września 2015 r. wychowanki II gimnazjum w ramach integracji spędzały czas na tutejszym stadionie sportowym… pogoda towarzyszyła Nam przez cały czas … Udało się odnaleźć „ malutki skrawek zieleni” czego efektem są piękne zdjęcia
zdjęcia dostępne w galerii.
26.09.2015
26 września grupa uczennic Koła religijno-bibliotecznego wzięła udział w „Spotkaniu Młodych Archidiecezji Wrocławskiej” z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodych’2016 oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościółku na Ślęży, z uroczystą koncelebrą uświetnioną przez wspólnotę modlitewną „Agalliasis” z Wrocławia Oporowa. Radosne rytmy towarzyszące świadectwom wiary członków wspólnoty sprawiły, że mimo panującego na szczycie chłodu, serca wszystkich rozgrzał wspólny śpiew. Wybornie pomogły także przepyszne kanapki i gorąca herbata – dzieło grupy wsparcia z Parafii pw. NSPJ w Sulistrowicach. Po ciekawej prelekcji o historii XIV-wiecznej świątyni, dalszy program spotkania przeniósł się do kapliczki MB Dobrej Rady i Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Sulistrowiczkach. Najpierw odbyła się tam pełna wyciszenia Adoracja najświętszego Sakramentu, a następnie energetyczny koncert ewangelizacyjny zespołu rockowego „Gate of Haven”. Pielgrzymi mogli pokrzepić się smacznym poczęstunkiem przy grillu i słodkich wypiekach. W koncercie, na temat wartości biblijnych rapował ks. wikary Jakub Bartczak - nowo dekretowany kapłan do sprawowania opieki duszpasterskiej kościółka na Ślęży - Spirytus Movens całej imprezy! Nad całością czuwał troskliwie ks. prałat R. Staszak, jak zawsze świetny organizator i otwarty na gości. Uwieńczeniem mocnych i autentycznych przeżyć był udział chętnych w nagraniu teledysku „Wierzę” - do utworu ks. Kuby.
Wdzięczne za zaproszenie, serdecznie dziękujemy za okazane nam dobro i zapraszamy do nas! zdjęcia dostępne w galerii.
18.09.2015
Plony nasze plony, czyli zbiór owoców z sadu ośrodkowego. Korzystając z pięknej pogody, w piątek – 18 września 2015, klasa II g wyruszyła do sadu na pierwszy w tym roku zbiór jabłek i gruszek. Na efekty pracy nie trzeba było długo czekać. Kosze i wiadra szybko wypełniły się dorodnymi owocami. Część z nich zostanie przeznaczona na bieżące spożycie, a część przetworzona na przetwory. zdjęcia dostępne w galerii.
1.10.2015
1 października odbyło się trzecie już Spotkanie z Pasją. Tym razem gościliśmy Pana Bartosza Huzarskiego, polskiego kolarza szosowego, mieszkańca Sobótki. Pan Bartosz opowiadał o swojej wymagającej poświeceń drodze do kariery, o żmudnych treningach, dietach a także zaletach bycia kolarzem zawodowym. Wspominał o podróżach po egzotycznych zakątkach świata oraz możliwości i potrzebie uczenia się języków obcych. Obecnie jeździ dla Bora - Argon 18. Ma na swoim koncie wiele sukcesów oraz udział w najważniejszych wyścigach na świecie: Tour de France, Tour de Polonge, Giro del Trentino, Giro di Italia, La Vuelta a Espana. Założył Huzar Bike Academy, gdzie szkoli nowych adeptów kolarstwa. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy sukcesów na wyścigach. zdjęcia dostępne w galerii.
wrzesień 2015
Okres adaptacji w pierwszy miesiącu po wakacjach może być dla wychowanek trudny... Aby złagodzić ten czas, we wrześniu zostało zorganizowane ognisko integracyjne na Wieżycy, w którym wzięły udział dziewczyny z grupy II. W trakcie spotkania wychowanki zbierały drzewo na ognisko, wspólnie piekły kiełbaski.
zdjęcia dostępne w galerii.
wrzesień 2015
We wrześniu odbyła się wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce. Spotkanie miało na celu ukazanie wychowankom zasad funkcjonowania OSP. Odbyło się również wstępne szkolenie dotyczące zasad posługiwania się podstawowym sprzętem używanym podczas akcji ratunkowych. Wychowanki zostały oprowadzone po remizie strażackiej, umożliwiono im wejście do wozu strażackiego oraz przymierzenie stroju. Każda z wychowanek miała możliwość nauczenia się obsługi węża strażackiego. Zostały przedstawione szczegóły zasad akcji ratunkowych, omówiono również procedurę wyjazdu wozu strażackiego na miejsce pożaru bądź wypadku samochodowego.
zdjęcia dostępne w galerii.
20.09.2015
Po raz pierwszy nasze wychowanki pracowały jako wolontariuszki na biegu organizowanym przez KB Sobótka - Sobótczańska Dziesiątka. Zdały egzamin na 5. Pracując jak mróweczki, sprawnie podawały wcześniej przygotowaną wodę uczestnikom biegu. Po uporządkowaniu swego miejsca pracy, zmarznięte, nieco zmęczone, ale … zadowolone, z poczuciem możliwości pomagania innym wróciły do ośrodka. zdjęcia dostępne w galerii.
5.09.2015
5 września - sobota - to dzień ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Lalki” B. Prusa. Nasza biblioteka przygotowała na tę uroczystość bogaty program. W części I wychowanki obejrzały prezentację multimedialną z komentarzem, poświeconą życiu i twórczości B. Prusa oraz fragmenty ekranizacji „Lalki”, przedstawiające najważniejsze wątki powieści. Na część II przybył Gość specjalny – pułkownik I Pułku Strzelców Konnych im. J. Poniatowskiego, p. A. Wasylów. Pośród iście epokowej scenerii, rodem z salonu baronowej Krzeszowskiej, czytano fragmenty dzieła indywidualnie i z podziałem na role. Pan Pułkownik, jako uczestnik rekonstrukcji napoleońskich, ciekawie przybliżył nam postać subiekta Rzeckiego – bonapartysty z przekonań i czynów. Odkrywaliśmy też wspólnie zawiłości związku głównej pary bohaterów: niestałej w uczuciach Izabeli Łęckiej i pragmatycznego idealisty, Stanisława Wokulskiego. Na zakończenie odbył się quiz wiedzy literackiej i historycznej – który pokazał, że ta pierwsza w tym roku szkolnym żywa lekcja historii dobrze zapadła uczennicom w pamięci… zdjęcia dostępne w galerii.