Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

27.03.2018
Dnia 27 marca w kompleksie Aqua-Zdrój w Wałbrzychu, rozegrane zostały IV Mistrzostwa Dolnego Śląska Placówek Resocjalizacyjnych w Tenisie Stołowym. Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu, który zaprosił do udziału w przedsięwzięciu wszystkie placówki z Dolnego Śląska oraz placówki z regionu województwa opolskiego oraz wielkopolskiego. Placówkę reprezentowały dziewczęta, które w międzyklasowym turnieju w tenisie stołowym w naszym ośrodku uplasowały się na 3 pierwszych miejscach. W rywalizacji indywidualnej dziewczęta zdobyły całe podium.
Wyniki:
Mistrzyni Dolnego Śląska – Wiktoria Ligenza (MOW Sobótka)
Vicemistrzyni Dolnego Śląska – Kinga Lisowska (MOW Sobótka)
III miejsce – Julia Strychalska (MOW Sobótka)
Gratulacje.
Zdjęcia dostępne w galerii
24.03.2018
Pomagając przy organizacji tegorocznego Półmaratonu Ślężańskiego pracowaliśmy wytrwale na czterech stanowiskach: w biurze zawodów, wydając numery startowe, na trasie półmaratonu obsługując trzeci punkt z izotonikami i wodą oraz zagrzewając biegaczy do pokonywania własnych słabości na 19 km biegu rapując i grając na bębnach. Nie zabrakło nas także na mecie przy wręczaniu medali i wody. Pracując w biurze zawodów mieliśmy okazję spotkać wielu utytułowanych biegaczy a także naszych dobrych znajomych – przyjaciół naszego ośrodka, np. p. A. Łężniaka, p. Radosława Puchałę, p. H. Załęskiego, p. W. Cierpińskiego – gościa honorowego biegu. Mieliśmy okazję podziwiać sukcesy zarówno najszybszych, jak i tych wolniejszych biegaczy. Każdy z nich dal z siebie wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy czas. Do biegu zarejestrowało się 5595 osób, bieg ukończyło 4078, w tym 862 kobiety. Wszystkim uczestnikom biegu i wolontariuszom życzymy zdrowia, co pozwoli nam spotkać się za rok na 12. Półmaratonie Ślężańskim.
Zdjęcia dostępne w galerii
23.03.2018
Spotkanie z panem Waldemarem Cierpińskim dwukrotnym mistrzem olimpijskim w maratonie odbyło się w SP w Świątnikach. Pan Waldemar – Niemiec polskiego pochodzenia, swoje trofea zdobył na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku i w Moskwie w 1980 roku. Obecnie jest właścicielem dużego sklepu sportowego w Halle, organizatorem biegów, w tym znanego Półmaratonu Lipsk – Halle. Sam często biega, gra w piłkę nożną, jeździ na nartach, pływa. Twierdzi, „że praca nie idzie na marne, w każdej dziedzinie naszego życia – w nauce również. Dlatego zawsze warto dążyć do wyznaczonego sobie celu”. Od ubiegłego roku, p. Waldemar Cierpiński jest członkiem KB Sobótka.
Zdjęcia dostępne w galerii
21.03.2018
21 marca, jak co roku obchodziliśmy Dzień Wiosny. W trakcie tegorocznego turnieju klas realizowałyśmy również projekt „Pszczoły ratujemy – Ziemię ocalić pomożemy” finansowany ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska przez powiat wrocławski. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie plakatów i prezentacji multimedialnych tematycznie związanych z wiosną, wykonanie kukły Marzanny, a w ramach projektu klasa VII wykonała prezentację multimedialną „Pszczoły gatunkiem użytecznym”, kl. II g „Pszczoła miodna gatunkiem społecznym”, kl. III „Rośliny miododajne” i klasa I bs „Chrońmy pszczoły”. Dziewczęta wykonały także z papieru małe pszczółki i mapy mentalne o tych pożytecznych owadach. Uroczystość zakończyła się spaleniem kukły Marzanny i upieczeniem na ognisku przepysznych kiełbasek. Komisja konkursowa oceniła prace wychowanek i I miejsce w turnieju zajęła klasa III g, II miejsce klasa I bs, III miejsce klasa VII, a czwarte II gimnazjum.
Zdjęcia dostępne w galerii
17.03.2018
Dnia 17 marca, w ramach projektu „Nowa Perspektywa – Lepszy Start” odbyła się wycieczka do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum motoryzacji w Zamku Topacz. W dawnych zabudowaniach gospodarskich przy odrestaurowanym zamku obejrzeć można ponad sto motocykli i kilkadziesiąt samochodów. Potem dziewczęta zwiedziły Muzeum Poczty i Hydropolis. W Hydropolis dziewczęta mogły obejrzeć eksponaty związane z gospodarką wodną Wrocławia - nowatorskie rozwiązania z zakresu zaopatrywania miasta w wodę oraz oczyszczania ścieków komunalnych oraz wiele ciekawostek, uwidocznionych na zdjęciach, które wzbudziły ogromne zainteresowanie naszych dziewcząt. W Muzeum Poczty i Telekomunikacji dziewczęta podziwiały eksponaty obrazujące jak ewaluowało dostarczanie przesyłek czy wiadomości. W trakcie wycieczki dziewczęta zwiedzały także Halę Stulecia przeznaczoną na występy dla artystów, sportowców i imprezy masowe. Wycieczka dostarczyła wielu wspaniałych wrażeń.
Zdjęcia dostępne w galerii
25.03.2018
25 marca pierwsza grupa dziewcząt uczestniczyła w szkoleniu BHP i pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu „Nowa Perspektywa – Lepszy Start”.
Zdjęcia dostępne w galerii
24.03.2018
Dnia 24 marca odbył się na Sobótczańskim rynku Jarmark Wielkanocny. Oczywiście nas też nie mogło na nim zabraknąć. Dziewczęta sprzedawały świąteczno – wiosenne stroiki, jajka, palmy i przedmioty dekoracyjne wykonane na zajęciach koła plastycznego.
Zdjęcia dostępne w galerii
22.03.2018
W ramach realizacji projektu „Pszczoły ratujemy, Ziemię ocalić pomożemy” odbyły się w naszym ośrodku warsztaty „Pszczoły owadami użytecznymi”. Prowadząca warsztaty p. Natalia Michalczak pomogła nam usystematyzować wiedzę na temat biologii pszczołowatych, hierarchii panującej w ulu, powstawania i leczniczych właściwości produktów pszczelarskich. Poznaliśmy budowę typowego ula i sprzęt, którym posługują się pszczelarze. Dowiedzieliśmy się dlaczego giną pszczoły i jakie działania należy podjąć, aby je ratować. Przeprowadzony na koniec warsztatów test wiedzy dowiódł, że byliśmy uważnymi słuchaczami, a i przyszłość pszczół nie jest nam obojętna. Na kolejne spotkanie umówiliśmy się z panią Natalią jesienią, kiedy to pasieki będą pełne miodu.
Zdjęcia dostępne w galerii
18.03.2018
W ubiegłą niedzielę - spacer w słońcu, lody ..., w tą niedzielę - sople lodu, mnóstwo śniegu i zjazdy na sankach ... no cóż ... w marcu jak w garncu.
Zdjęcia dostępne w galerii
16.03.2018
W ramach projektu Nowa Perspektywa Lepszy start w marcu odbywają się zajęcia z hipoterapii, w których uczestniczy sześć naszych wychowanek . Zajęcia odbywają się w Stadninie koni we Wrocławiu( Partynice). Dziewczęta korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, które odbywają się w stajniach, a mają na celu oswajanie ich z koniem. Dziewczęta uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Dzięki zajęciom w stadninie dziewczęta mogą się przekonać, że na koniu można nie tylko jeździć, ale i przełamywać lęki, uczyć się rozluźniania mięśni i bycia ze zwierzęciem. Spotkanie z dużym, pięknym, wrażliwym zwierzęciem w każdym budzi emocje. Są to emocje pozytywne, wiążą się z przyjemnością i mobilizują do pokonywania własnych ograniczeń. Kontakt ze zwierzęciem motywuje dziewczęta do pracy, a umiejętności nabywane w opiekowaniu się czy kierowaniu nim podczas jazdy budują ich poczucie własnej wartości i dają lepsze zrozumienie własnych możliwości i potrzeb. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zdjęcia dostępne w galerii