Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

17.11.2017
17 listopada upamiętniliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem narodowego hymnu. Gość spotkania, p. Pułkownik z grupy rekonstrukcyjnej, ubrany w epokowy mundur Księstwa Warszawskiego opowiedział o bohaterach i czynach związanych z zakończeniem 123- letniej niewoli. Za pomocą materiałów multimedialnych, przybliżył nam także realia odtwarzania czasów napoleońskich przez I Pułk Strzelców Konnych z Sobótki.
Po przeprowadzeniu konkursu wiedzy historycznej, w którym wszystkie klasy wypadły celująco, rozstrzygnięto również konkurs na plakat o ojczyźnie – prace Pauliny Szulc, Kingi Lisowskiej oraz Pauliny Bazan oceniono na I miejsca.
Na zakończenie, p. dyrektor Piotr Kaczmarzyk podzielił się refleksją na temat współczesnego patriotyzmu.
Zdjęcia dostępne w galerii
listopad 2017
Zajęcia plastyczne
Zdjęcia dostępne w galerii
6.11.2017
W dniach 29 października do 6 listopada odbywały się w naszej placówce wybory do samorządu wychowanek. Dziewczęta oraz pracownicy głosowali, by wybrać przewodniczącą, zastępcę przewodniczącej, higienistkę, opiekuna samorządu oraz rzecznika praw dziecka. Przed głosowaniem kandydatki do samorządu przedstawiały swój program wyborczy. Komisja wyborcza przygotowała i przeprowadziła wybory, które odbyły się w głosowaniu tajnym. Podczas głosowania panowała atmosfera powagi i podniosłości wydarzenia. Przewodniczącą samorządu wychowanek została Agnieszka Kwaśniak.
Zdjęcia dostępne w galerii
październik
Zajęcia w wymiarze 36 godzin odbywały się przez cały październik we Wrocławskim ZOO Dziewczęta mogły w trakcie wizyt oglądać życie mieszkańców ogrodu zoologicznego. Nasze dziewczęta wspaniale spędziły czas podziwiając niecodzienny widok żyjących tam zwierząt. Dziewczęta mogły w trakcie wizyt nie tylko oglądać życie mieszkańców ogrodu zoologicznego ale i cieszyć się bezpośrednim kontaktem z niektórymi z nich.
Zdjęcia dostępne w galerii
październik
17 października, w ramach projektu „Nowa Perspektywa – Lepszy Start” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, rozpoczęły się w naszej placówce zajęcia z zakresu savoir vivre. Grupa sześciu dziewcząt uczyła się jak nakrywać do stołu, podawać jedzenie, kulturalnie spożywać posiłki, jak zadbać o właściwy, dostosowany do konkretnych sytuacji strój, jak dbać o wygląd i prezentację, uczyły się także, jakich form towarzyskich należy przestrzegać oraz jakie zasady obowiązują nas w komunikowaniu się międzyludzkim. Znajomość norm postępowania da dziewczętom poczucie bezpieczeństwa , pomoże odnaleźć się trudnej lub niezręcznej sytuacji.
Zdjęcia dostępne w galerii
16.11.2017
W czwartek, 16 listopada bieżącego roku odbył się uroczysty apel podsumowujący wszystkie podejmowane działania i konkursy związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Drzewa w naszej placówce. Po przypomnieniu historii tego dnia na świecie, w Europie i Polsce uczennice klasy VII i III g recytowały wiersze o drzewach Karola Wojtyły, Jana Brzechwy i Leopolda Staffa. Opiekunka koła ekologicznego, cytując fragmenty książek: „Magia drzew” F. Hagenedera i „Sekretne życie drzew” P. Wohllebena, zachęcała zebranych do zgłębiania zdumiewających faktów ze świata natury. W dalszej części apelu zostały wręczone dyplomy i nagrody za konkursy: „Rozpoznawanie drzew liściastych i iglastych”, plastyczne i informatyczne „Znaczenie lasów”. Uczennice biorące udział w konkursie literackim otrzymały pamiątkowe egzemplarze gazety ośrodkowej „Nasze Sprawy” wydanej specjalnie z okazji Dnia Drzewa.
Zdjęcia dostępne w galerii
13.11.2017
W dniu 13 listopada grupa wychowanek placówki, będących uczestnikami projektu edukacyjno - zawodowego „Nowa Perspektywa – Lepszy Start”, współfinansowanego ze środków EFS w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia. Wychowanki miała okazje odwiedzić różnorodne urzędy administracji rządowej i samorządowej w stolicy naszego województwa. W Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono dziewczętom rolę i zadania tegoż urzędu. Po zakończonej prezentacji dziewczęta zwiedzały budynek Urzędu. Następnie dziewczęta zwiedzały Urząd Marszałkowski. Podczas prezentacji dziewczęta poznały zadania jakie spełnia ten urząd w strukturze administracji samorządowej, a także dowiedziały się również w jaki sposób funkcjonuje Powiatowy Urząd Pracy i jakie są jego zadania. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Urząd Gminy w Czernicy. Tam dziewczęta dowiedziały się w jaki sposób i po co tworzy się gminy i powiaty.
Zdjęcia dostępne w galerii
5.11.2017
W niedzielę, 5 listopada, wychowanki odwiedziły Jelcz-Laskowice. Rewizytę zorganizowali UMiG Jelcz-Laskowice, OSP Wójcice oraz Zalesie Wójcice. Przy tej okazji został rozegrany rewanżowy mecz na hali w Centrum Sportu i Rekreacji w J-L drużyny młodzieżowej Zalesie Wójcice z dziewczętami z naszego ośrodka. Tego dnia wspólnie zwiedziliśmy siedzibę UMiG, ośrodek wypoczynkowy „Nad Stawem” oraz remizę w Wójcicach. Dzięki strażakom młodzież mogła poznać tajniki pracy strażaków oraz zapoznać się ze sprzętem ratowniczym. Między atrakcjami wychowanki zjadły pyszny obiad zapewniony przez organizatorów. Na koniec naszego spotkania dziewczęta dostały prezenty od UMiG Jelcz - Laskowice. Wyjazd będziemy długo wspominać!
Zdjęcia dostępne w galerii
październik
październik
Zajęcia plastyczne cieszą się w naszej placówce dużym zainteresowaniem. Zaczynamy już tęsknić do okresu świątecznego, tak więc czas już pomyśleć o ozdobach świątecznych. Zwiastunem świąt jest Mikołaj i to on był bohaterem naszej twórczości. Efekty pracy dziewcząt znajdują się w galerii.
Zdjęcia dostępne w galerii